Aby mohla Česká republika vstoupit do EU, musela přijmout zákon o státní službě. To se stalo, už v roce 2002. Zákon ale nikdy nenabyl účinnosti, a vlastně tedy neplatí.

Teď to chtějí změnit předsedové ČSSD a ANO, kteří plánují novelu 11 let starého zákona. Ještě v prosinci prý předloží návrh tak, aby zákon začal platit už během první poloviny příštího roku.

Podle Martina Kameníka z iniciativy Rekonstrukce státu má zákon přinést řadu pozitivních změn a přispět k odpolitizování státní správy. Úředníky se totiž stanou odborníci, a nikoliv lidé přijímaní na základě politického rozhodnutí.

Ačkoliv je Kameník rád, že se politici snaží přijmout zákon rychle, termíny považuje za ambiciózní. "Nemůže to být ze dne na den. Celý ten proces, než se z vás stane regulérní úředník podle zákona, bude trvat celkem dlouho. A nedovedu si představit, že by najednou začal služební zákon platit v plném rozsahu," říká Martin Kameník v rozhovoru pro IHNED.cz.

Přípravy novely jsou sledovaným tématem i kvůli tomu, že nový zákon by měl údajně zbavit Andreje Babiše povinnosti předkládat čisté lustrační osvědčení před nástupem na ministerstvo financí. Babiš ale tuto interpretaci odmítá.

Kameník navíc upozorňuje, že zákon o státní službě z roku 2002 se vůbec lustracemi ministrů nezabývá. Politici by tam tak museli toto téma dopsat.

Co zásadního se přijetím zákona o státní službě změní?

Udělá se jasná hranice mezi politickými a úřednickými funkcemi, cílem je snížit hrozivou politizaci státní správy. Původní zákon z roku 2002 počítá se zřízením generálního ředitelství státní služby. To by obsazovalo management státní správy na základě výběrových řízení a odbornosti. Zákon řeší obsazování úřednických míst například na ministerstvech, Energetickém regulačním úřadu, hygieně...

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.