Aby mohla Česká republika vstoupit do EU, musela přijmout zákon o státní službě. To se stalo, už v roce 2002. Zákon ale nikdy nenabyl účinnosti, a vlastně tedy neplatí.

Teď to chtějí změnit předsedové ČSSD a ANO, kteří plánují novelu 11 let starého zákona. Ještě v prosinci prý předloží návrh tak, aby zákon začal platit už během první poloviny příštího roku.

Podle Martina Kameníka z iniciativy Rekonstrukce státu má zákon přinést řadu pozitivních změn a přispět k odpolitizování státní správy. Úředníky se totiž stanou odborníci, a nikoliv lidé přijímaní na základě politického rozhodnutí.

Ačkoliv je Kameník rád, že se politici snaží přijmout zákon rychle, termíny považuje za ambiciózní. "Nemůže to být ze dne na den. Celý ten proces, než se z vás stane regulérní úředník podle zákona, bude trvat celkem dlouho. A nedovedu si představit, že by najednou začal služební zákon platit v plném rozsahu," říká Martin Kameník v rozhovoru pro IHNED.cz.

Přípravy novely jsou sledovaným tématem i kvůli tomu, že nový zákon by měl údajně zbavit Andreje Babiše povinnosti předkládat čisté lustrační osvědčení před nástupem na ministerstvo financí. Babiš ale tuto interpretaci odmítá.

Kameník navíc upozorňuje, že zákon o státní službě z roku 2002 se vůbec lustracemi ministrů nezabývá. Politici by tam tak museli toto téma dopsat.

Co zásadního se přijetím zákona o státní službě změní?

Udělá se jasná hranice mezi politickými a úřednickými funkcemi, cílem je snížit hrozivou politizaci státní správy. Původní zákon z roku 2002 počítá se zřízením generálního ředitelství státní služby. To by obsazovalo management státní správy na základě výběrových řízení a odbornosti. Zákon řeší obsazování úřednických míst například na ministerstvech, Energetickém regulačním úřadu, hygieně...

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se