Návrh principů koaliční spolupráce je velmi obecně formulován a neobsahuje pojistky proti přehlasování, tvrdí předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Čtyřstránkový text návrhu ale počítá s řešením koaličních sporů v dohodovacím a smírčím řízení. Obsahuje také závazky k pravidelným schůzkám lídrů koaličních stran.

ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL budou o návrhu jednat na dnešní večerní schůzce v Poslanecké sněmovně.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka chtějí vědět, jestli na jejich základě může koalice společně fungovat.

"Musím říct, že je to dost obecné a některé věci nám tam chybějí, ale to bych nechtěl předjímat, to si řekneme až dneska," řekl k návrhu Bělobrádek.

Lidovci požadovali pojistky, které měly zabránit, aby se strany mohly vzájemně přehlasovat. Podle něj v současném návrhu koaličních principů podobné záruky chybí. Text však hovoří o možnosti řešit případné rozpory dohadovacím nebo smírčím jednáním v rámci trojkoalice.

"Dohodovací jednání bude vedeno ohledně společného postupu smluvních stran ve věcech, které nebudou dostatečně řešeny programovým prohlášením vlády nebo touto koaliční smlouvou. Projednání sporné věci bude přerušeno do doby ukončení dohodovacího nebo smírčího jednání, nejdéle však na dobu jednoho týdne," uvádí návrh.

Sobotkovi se nelíbí Bělobrádkova cesta do USA

Bělobrádek chce o principech spolupráce jednat v pondělí večer. Rád by je probral velmi podrobně, na programové otázky se tak podle něj na schůzce v Poslanecké sněmovně asi nedostane.

Právě předseda lidovců, který večerní jednání označuje za klíčové, přitom na jednáních v příštích dnech bude chybět, protože se podle informací serveru iDnes.cz odebere na dvanáctidenní služební cestu do Spojených států. Ve vyjednávacím týmu by ho měl nahradit lidovecký senátor Stanislav Juránek.

Nad Bělobrádkovou dvoutýdenní cestou se pozastavuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Poněkud mne překvapilo, že pan Bělobrádek poté, co zkritizoval údajnou pomalost 14 dnů trvajícího složitého vyjednávání, odjede na tak dlouhou dobu z ČR. Doufám, že dá jasný mandát vyjednávačům z KDU, jednání totiž budou intenzivně pokračovat i v příštích dnech," napsal Sobotka. Vyjednávání o možné koalici se přitom hned po volbách o dva týdny zpozdila kvůli sporům ve vedení ČSSD.

Schůzky koalice jednou za měsíc

Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL vytvoří společnou vládní koalici, budou se jejich předsedové scházet k jednáním nejméně jednou za měsíc. Z návrhu také vyplývá, že schůzku lídrů bude moci vyvolat kterákoli z trojkoaličních stran. Stejně tak se budou pravidelně scházet šéfové poslaneckých klubů.

Sociální demokraté se podle své místopředsedkyně Aleny Gajdůškové při přípravě principů koaliční spolupráce, jejíž procedurální část má čtyři strany, snažili o to, aby byla jednoduchá, transparentní a praktická.

Inspiraci přitom hledali u minulých koalic. "Samozřejmě, my jsme si vytáhli všechny předcházející smlouvy. Samozřejmě, je to poučné, je potřeba se poučit z minulých chyb," řekla.

Související