Čeští školáci se oproti roku 2009 zlepšili v matematických, čtenářských i přírodovědných dovednostech, ukázalo v úterý zveřejněné mezinárodní srovnání PISA 2012 (Programme for International Student Assessment).

Přesto jsou jejich výsledky ve srovnání s ostatními 64 státy zapojenými do testování spíš průměrné. Nadprůměrného výsledku dosáhli čeští patnáctiletí žáci jen v přírodovědné gramotnosti.

V minulém srovnání v roce 2009 se čeští žáci propadli nejvíc ze všech sledovaných zemí. Nejlepší byly děti z asijských zemí.

Srovnání, které se koná každé tři roky, připravuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Testování se tentokrát zaměřilo na matematickou gramotnost.

Ačkoliv za poslední tři roky se mladí Češi mírně zlepšili, od roku 2003 se výsledky žáků v matematice statisticky významně zhoršily. Žáků s nedostatečnou úrovní matematické gramotnosti je pětina.

Nejhůř v průzkumu z roku 2012 dopadli žáci Jihomoravského kraje, nejlépe školáci z Pardubického kraje. Češi také mají ve srovnání s ostatními státy v matematice malou sebedůvěru. Lepší výsledky měli v počtech hoši oproti dívkám, naproti tomu čtenářská gramotnosti byla lepší u děvčat. U přírodovědné gramotnosti nebyly rozdíly významné.

Známky podle platu rodičů

Hodnocení školy coby přátelského prostředí je u českých žáků nejnižší v rámci OECD, tedy mezi 34 ekonomicky nejrozvinutějšími státy světa.

Závislost školních výsledků na socioekonomickém zázemí žáka patří v Česku k jedněm z nejvyšších mezi vyspělými zeměmi.

"Naše školství funguje stabilizovaně a relativně úspěšně se zvedá," komentoval výsledky na úterní tiskové konferenci ministr školství v demisi Dalibor Štys. Výsledky označil za dobrý výsledek "naší poměrně konzervativní vzdělávací politiky".

Výsledky nyní bude analyzovat Česká školní inspekce, která navrhne řešení pro zlepšení. Školy také budou moci žáky průběžně testovat díky vznikající elektronické databázi úloh.

Do hodnocení se zapojilo 6535 českých školáků z 297 škol. Podobné výsledky jako Česko má třeba Velká Británie, Rakousko nebo Dánsko. Slovensko je výrazně horší. Na špici ve všech sledovaných oblastech se ocitly Šanghaj, Singapur a Hongkong.