Předsedové stran rodící se vládní koalice mají za sebou první oficiální jednání o vládních postech. Po krátké schůzce prý k žádné dohodě nedošli. "Dobrý kompromis je ten, se kterým jsou všichni účastníci jednání nespokojeni," komentuje to s úsměvem šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Do personálií by však mohl vstupovat ještě Miloš Zeman, deník Právo přinesl informaci o tom, že prezident do vlády v žádném případě nejmenuje místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka, s nímž Sobotka počítá do čela ministerstva zahraničních věcí.

Ve čtvrtek byste měl mluvit s panem prezidentem, padnou tam i jména, budete se chtít bavit o panu místopředsedovi Zaorálkovi?

Myslím, že pan prezident by měl, předtím než rozhodne o jmenování premiéra, mít informaci o tom, jaké návrhy mu potenciální premiér může předložit. Jsem pro, abychom si ty věci řekli otevřeně a na rovinu. Platí, že pokud koalice předloží návrh na jmenování vlády, pak na něm bude trvat.

To není otázka nějaké diskuse mezi koalicí a prezidentem, tu diskusi vedeme teď na půdě sněmovny. Česká republika je parlamentní demokracií a v té o tom, jak vypadá vláda, rozhoduje primárně Poslanecká sněmovna a občané při volbách do sněmovny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.