Ministr financí Jan Fischer, kterému zbývá jen pár týdnů do konce jeho působení v úřadu, přichystal radikální škrty ve státních podnicích, které spadají pod jeho kontrolu.

Do konce roku má z dozorčích rad a představenstev odejít až 22 lidí, další v průběhu příštího roku. Nastavit chce i kvalifikační parametry, které by měli lidé sedící v těchto orgánech podniků splňovat.

Chystáte zásadní změny v dozoru státu nad svými podniky, v jaké jsou fázi a co nová koncepce obnáší?

Naším cílem je sjednotit stanovy, samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům jednotlivých firem. Chceme zvýšit efektivnost fungování dozorčích rad a představenstev, stanovit rozumný počet jejich členů. Podle našeho návrhu by také všechny orgány představenstva, dozorčí rady, a také výbory pro audit tam, kde existují, měly být voleny valnou hromadou. To bude platit pro všechny tyto firmy s výjimkou ČEZ. Ten je výjimkou kvůli tomu, že se jedná o obchodovanou firmu na burze a má spoustu minoritních akcionářů. Takže představenstvo ČEZ bude voleno dozorčí radou.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.