Bývalý ministr školství Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Oznámil to v sobotu na své přednášce v pražském CEVRO institutu. Volební kongres strany se uskuteční 18. a 19. ledna. 

ODS se podle Fialy nachází ve velmi kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její funkce v politickém systému. Za největší problém ODS Fiala považuje to, že přestala fungovat jako politická strana.

"ODS je v tuto chvíli paralyzovanou stranou, aby jí nebyla, musí zastavit svůj pád. A aby to dokázala a mohla se vydat zpátky nahoru, musí začít dělat kroky, které povedou ke kreativní změně uvnitř strany," řekl Fiala, který sklidil v sále velký potlesk. 

Změny musejí podle Fialy vést ke sjednocení strany, která by měla navenek působit jednotně. Právě to je podle Fialy hlavní úkoly předsedy. 

Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zatím ale jasně neřekla, zda by kandidovala i proti Fialovi.

Ten minulý týden v rozhovoru pro IHNED.cz řekl, že by nebylo šťastné, kdyby kandidovali spolu s Miroslavou Němcovou proti sobě. 

Podle čtyř na sobě nezávislých zdrojů z Občanské demokratické strany se tak ale nestane a Němcová kandidaturu nakonec vzdá. Nebude kandidovat ani na post místopředsedkyně. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.