Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nabídla TOP 09 spolupráci v senátních volbách, které budou v příštím roce. Strany by se podle ní mohly v některých obvodech domluvit na společném kandidátovi.

Němcová to řekla na sobotním republikovém sněmu TOP 09, na kterém se bude v neděli volit nové vedení. TOP 09 se spolupráci nebrání, podle místopředsedkyně Heleny Langšádlové je ale diskuse o tomto tématu předčasná.

"V senátních volbách se lze v některých obvodech domluvit tak, aby kandidát buď za ODS, nebo za TOP 09, který má větší šanci, získal podporu té druhé strany," řekla Němcová. Podle ní by se pak strany nevyřazovaly navzájem a mohly by mít větší šanci proti levicovému kandidátovi.

Podle Němcové by bývalé vládní strany, které po říjnových sněmovních volbách skončily v opozici, mohly spolupracovat už v senátních volbách na podzim 2014. Společně by mohly také postupovat někde i na komunální úrovni.

Podle Langšádlové je spolupráce v některých senátních obvodech možná. "Ale myslím, že je to předčasná diskuse. Máme společné cíle, a to zachování parlamentní demokracie, a budeme diskutovat o možnostech spolupráce," řekla.

TOP 09 na sněmovní úrovni spolupracuje s hnutím Starostové a nezávislí, jehož předseda a poslanec Petr Gazdík na sobotním sněmu také vystoupil. Podle Gazdíka minulé volební období prokázalo, že spolupráce starostů s TOP 09 je smysluplná.

Zástupce TOP 09 vyzval, aby byli ve sněmovně konstruktivní opozicí a stabilní alternativou rodící se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Související