Jednašedesátiletý Jiří Chytil zažil na sklonku své profesní kariéry sérii nečekaných kotrmelců, které ho zavedly až do soudní síně na lavici obžalovaných. Přitom na začátku měl být korunním svědkem v mediálně známé kauze pražské karty Opencard. 

Protikorupčním detektivům, kteří mu slíbili status utajeného svědka, pomohl jako úředník IT oddělení pražského magistrátu rozplétat zákulisí problematického a předraženého projektu z éry exprimátora Pavla Béma (ODS), který získala firma Haguess.

Jenže pak přišel zvrat: policie obvinila místo politiků pět úředníků, mezi nimi i Chytila. Jeho jméno navíc uteklo do médií a zakrátko ho z práce vyhodili.

Vystudovanému jadernému fyzikovi, který se celý život věnuje počítačům, tak nyní hrozí osmileté vězení. Soud by mohl rozhodnout už příští týden.

„Dneska už bych postupoval jinak. A vůči policii bych byl mnohem méně důvěřivý,“ říká v rozhovoru pro IHNED.cz Jiří Chytil, kterého v pondělí Nadační fond proti korupci ocenil za odvahu odměnou 400 tisíc korun. „Jde ale o virtuální peníze, které padnou na právní pomoc v celé kauze,“ dodává Chytil.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.