Dosavadní právní úprava populárních „eseróček“ je v otázce obchodních podílů poměrně striktní a neumožňuje společníkům prakticky žádnou kreativitu a úpravu jejich představ o struktuře společnosti a rozdílech mezi jednotlivými společníky, respektive jejich obchodními podíly. Podle stávajícího obchodního zákoníku tak existuje pouze jeden druh podílů. Každý ze společníků s.r.o. má stejné povinnosti ke splacení vkladu a na druhé straně stejné právo na vyplacení podílu na zisku. Společník může mít jen jeden obchodní podíl, a pokud nabude další obchodní podíl nebo jeho část, jeho dosavadní obchodní podíl se zvětší, nezískává další obchodní podíl.

Zákonodárce v novém zákonu o obchodních korporacích přináší v oblasti struktury společníků a fungování společnosti s ručením omezeným revoluční změnu v koncepci obchodních podílů (nazývaných nově dle zákona o obchodních korporacích již jen „podíl“). Ve společnosti s ručením omezeným bude možné mít podle § 135 zákona více druhů podílů. To znamená, že s každým druhem podílu budou moci být, na základě pravidel stanovených ve společenské smlouvě, spojena odlišná práva a povinnosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.