Vláda schválila opatření, která mají zabránit opakování událostí jako na Šluknovsku, v Duchcově nebo v Českých Budějovicích. Sociálním nepokojům chce předejít sedmibodovým programem, do něhož patří třeba změny v dávkách na bydlení, terénní práce v ghettech či obnovení veřejné služby, tentokrát ale za odměnu.

Z původně navrhovaného seznamu kroků však vypadla příprava legislativní úpravy sociálního bydlení.

"Je nutné systémově zasáhnout proti zneužívání dávek majiteli ubytoven. Stát také musí pomoci zajistit, aby lidé, kteří mohou pracovat, měli takovou možnost," uvedl ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

V Česku přitom v současné době ghett přibývá; experti odhadují, že jejich počet přesáhl čtyři stovky. Jejich obyvateli jsou převážně Romové.

Problémy v takových lokalitách eskalují, impulzem pro vyostření situace mohou být "banální problémy v soužití". Místní obyvatelé se tak často přidávají k protiromským pochodům, které organizují extremisté. Podobné nepokoje se již v minulosti objevily v několika městech.

Vládní opatření počítá s tím, že v ghettech začnou působit terénní pracovníci a vznikne síť potřebných sociálních služeb. Ministerstvo práce má do konce března navrhnout, jak by se dal systém dlouhodobě financovat.

Doplatky, kterými stát bude přispívat na bydlení, mají odpovídat obvyklému nájmu, ubytovny budou muset mít minimální standard. Takové opatření má zamezit takzvanému "obchodu s chudobou", kdy peníze od státu plynou přímo provozovatelům ubytovacích zařízení.

Vzniknout mají dotovaná pracovní místa

Do konce března by ministerstvo práce mělo také přijít s řešením k obnovení veřejné služby a s tím, jak by se odměňovala. Povinnou službu bez odměny, na kterou mohly úřady práce posílat nezaměstnané, totiž zrušil Ústavní soud.

Pomoci uklidnit situaci v oblastech s ghetty by měly také úřady práce, které mají zajistit vznik pracovních míst a jejich dotování. Vláda plánuje opatření také v oblasti vzdělávání.

Úkolem ministerstva spravedlnosti je do konce března vyhodnotit možnosti oddlužení a případně připravit nové nástroje.

Pokud by se v médiích objevily nepravdivé či zavádějící zprávy o Romech, bude na příslušných ministrech, aby se je pokusili uvést na pravou míru.

"Stát a jeho představitelé musí přesvědčivou argumentací a jasným osobním postojem aktivně bojovat proti mýtům o údajném zvýhodňování jedné skupiny obyvatel, které se nyní nezadržitelně šíří zvláště prostřednictvím sociálních sítí, ale i dalších médií," dodal Šimáček.

Materiál původně počítal i s legislativní úpravou sociálního bydlení, kterou mělo ministerstvo pro místní rozvoj nachystat do pololetí příštího roku. Tento bod ale z dokumentu vypadl. Ministerstvo pro místní rozvoj argumentovalo tím, že do konce roku předloží koncepci sociálního bydlení, podle níž se bude postupovat dál.

Seznam opatření připravila skupina, v níž byli zástupci několika resortů. Vedla ji bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podklady k opatřením připravila agentura.

Související