Klíčovou debatu o tom, kde vzít peníze na předvolební sliby, odsunula budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL až na příští rok.

Podívejte se, jak tedy trojspolek prozatím naplánoval roční výdaje a příjmy. A jak tedy hodlá zacelit mezery v rozpočtu, které vzniknou například zrušením třicetikorunových poplatků u lékaře a za recepty nebo zavedením třetí sazby DPH, která má být snížená a dotýkat se knih, léků či dětských plen a dětské výživy.

Kde se bude utrácet

Třetí sazba DPH (-18 až 27 miliard korun)

Od roku 2015 chce koalice zavést druhou sníženou sazbu daně z přidané hodnoty. Smlouva neuvádí konkrétní číslo, ale politici hovoří nejčastěji o pěti procentech. Spadnou sem léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelná dětská výživa. U plen bude muset vláda přesvědčit Evropskou unii, že jde o součást strategického národního zájmu. Podle lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové to nebude problém. Kasu třetí pásmo připraví přibližně o deset miliard.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.