Poslední křeslo místopředsedy Poslanecké sněmovny obsadil Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostové, když získal 98 ze 163 odevzdaných hlasů.

Gazdík zůstal při čtvrteční volbě jediným kandidátem. Cestu do funkce mu usnadnil jeho původní soupeř, předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, který se ve čtvrtek těsně před volbou vzdal kandidatury. 

Když Okamura vzdával svou kandidaturu, ostře na plénu zkritizoval místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který původně do vedení sněmovny kandidoval také. Poslancům řekl, že tím, koho zvolí, dávají signál svým voličům o tom, co si myslí o svých slibech.

Exministra financí také zároveň označil nepřímo za vyděrače.

"Pan Kalousek podle mnoha svědectví vyhrožuje obstrukcemi a dokonce ústavní stížností na platnost schůze k projednávání rozpočtu, pokud nebude zvolený jeho člověk do vedení sněmovny. To by uvrhlo Českou republiku do nestability," citoval Okamura z předem připraveného projevu.

Tvrdí, že nechtěl blokovat schvalování rozpočtu. "Teroristům a vyděračům se ustupovat nemá, ale pokud chci kritizovat, nemohu se chovat jako on a jeho lidé, nesmím lpět na funkci za každou cenu a rozhodně nehodlám být záminkou pro blokování práce parlamentu," dodal Okamura.

Připomněl také výrok předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga o tom, že v politice člověk musí někdy spolknout ropuchu. Okamura prohlásil, že jde o to, jak velkou ropuchu jsou poslanci ochotni a schopni spolknout.

Gazdík a Okamura se spolu o funkci utkali už minulý týden. Ani jeden z nich ale neuspěl. Gazdíkovi chybělo ve druhém kole volby devět hlasů, dostal jich 87 ze 190. Okamuru volilo 75 poslanců. V prvním kole obdržel Gazdík 74 a Okamura 67 hlasů.

Čtvrteční volba místopředsedy byla už celkem třetí v pořadí. Před dvěma týdny neuspěli Okamura a jeho tehdejší protikandidát, nynější šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Toho poté v druhé volbě nahradil právě Gazdík.

Ten tak doplnil v místopředsednické funkci trojici Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), která byla zvolena už před dvěma týdny. Předsedou sněmovny je Jan Hamáček z ČSSD.

Související