Vznikající vláda chce pustit víc státních peněz do dostavby silnic i do zdravotnictví. Zaměří se také na prezidenta, ráda by mu nastavila například lhůty, dokdy musí jmenovat premiéra.

Koalice v padesátistránkové smlouvě slibuje, že v příštím roce nebude měnit daně. Jakékoliv změny v daňových zákonech chtějí koaliční strany dát k připomínkování veřejnosti.

Od roku 2015 plánuje koalice zvýšit zdanění hazardu, zavést sníženou sazbu DPH na léky, knihy, dětské pleny a dětskou výživu.

Program vládní koalice se zaměřuje na rodiny, seniory, zaměstnance nebo nízkopříjmové domácnosti. Podle dohody ČSSD, ANO a KDU-ČSL se tak budou podporovat například částečné pracovní úvazky nebo dojde k pravidelnému zvyšování důchodů o inflaci.

Strany počítají také například s opatřením na principu registračních pokladen nebo se zákonem o prokázání původu majetku.

Ve čtvrtek odpoledne finální znění programu potvrdilo předsednictvo ČSSD, které ho dále doporučilo schválit Ústřednímu výkonnému výboru strany, jenž zasedne o víkendu. Souhlas ÚVV by měl nahradit dříve plánované celostranické referendum, které by podle názoru předsedy Bohuslava Sobotky zdrželo vznik vlády.

Podívejte se, co říká koaliční smlouva:
(Dokument v plném znění najdete ZDE.)

DOPRAVA

Zdroje Státního fondu dopravní infrastruktury posílí o vyšší podíl z výnosu spotřební daně u minerálních olejů. Podíl má z dnešních 9,1 procenta vyšplhat minimálně na 25 procent.

Každá dopravní stavba za více než 50 milionů bude podléhat speciální expertize nákladů.

Prioritou je dostavba silnice R35, 3. a 4. železničního koridoru a zlepšení plavebních podmínek na Labi u Děčína a Přelouče.

Vznikne regulační úřad pro železnici, ohlídá rovné podmínky mezi dopravci. Na koleje chce koalice převést díl nákladní dopravy, aby ulevila silnicím.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.