Až do roku 2015 zůstávají stejné daně jako doposud, poté by mohla vzniknout třetí sazba určená například pro knihy a pro léky. Zda bude na pěti procentech, ale zatím není jisté, podle koaličních partnerů bude důležitý vývoj české ekonomiky.

Vyplývá to z konečné podoby koaliční smlouvy, kterou v pátek dopoledne představili Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Marian Jurečka. Teď o jejím schválení budou jednat členové každé strany zvlášť.

Vznikající vláda zatím nemá garantované finanční zdroje pro své plány. Šéf ANO Andrej Babiš stále opakuje, že ministerstva budou "brutálně šetřit", ale sociální demokraté jsou opatrnější. Ve hře tak stále zůstává i sektorová daň. 

Plné znění koaliční dohody si můžete přečíst ZDE.

Od roku 2015 plánuje koalice zvýšit zdanění hazardu. Zavede sníženou sazbu DPH na léky, knihy, dětské pleny a dětskou výživu.  "Pro financování této změny koalice zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015," uvádí se v dokumentu. Taková daň by se týkala bank a energetických a telekomunikačních společností.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.