Až do roku 2015 zůstávají stejné daně jako doposud, poté by mohla vzniknout třetí sazba určená například pro knihy a pro léky. Zda bude na pěti procentech, ale zatím není jisté, podle koaličních partnerů bude důležitý vývoj české ekonomiky.

Vyplývá to z konečné podoby koaliční smlouvy, kterou v pátek dopoledne představili Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Marian Jurečka. Teď o jejím schválení budou jednat členové každé strany zvlášť.

Vznikající vláda zatím nemá garantované finanční zdroje pro své plány. Šéf ANO Andrej Babiš stále opakuje, že ministerstva budou "brutálně šetřit", ale sociální demokraté jsou opatrnější. Ve hře tak stále zůstává i sektorová daň. 

Plné znění koaliční dohody si můžete přečíst ZDE.

Od roku 2015 plánuje koalice zvýšit zdanění hazardu. Zavede sníženou sazbu DPH na léky, knihy, dětské pleny a dětskou výživu.  "Pro financování této změny koalice zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015," uvádí se v dokumentu. Taková daň by se týkala bank a energetických a telekomunikačních společností.

Koaliční partneři připouštějí také možnost daňového zvýhodnění drobných podnikatelů. Vláda reviduje paušální položky, které podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ztratily původní význam nezatěžovat živnostníky daňovou agendou. "Místo toho jsou paušály zneužívány a řada podnikatelů se díky nim vyhýbá placení daní," dodal Jurečka. 

Na konkrétní plány vznikající vlády se podívejte ZDE.

Jakékoli změny daňových zákonů chtějí strany dát k připomínkování veřejnosti.

Text koaliční dohody má přibližně 50 stran. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je to až příliš, sám by uvítal, kdyby byl stručnější. "Zůstala nevyplněná jen ta část, která se týká rozdělení resortů ve vládě," uvedl k obsahu.

Smlouva je podle Sobotky pouze v obecné podobě, označil ji ale za prohlášení "zásadní změny". "Není to programové prohlášení vlády, není to soupis konkrétních návrhů zákonů," řekl. Důraz kladl především na změnu charakteru hospodářské politiky nebo zajištění lepšího vybírání daní. Minulé vlády šly podle něj především politikou plošných škrtů a strany se nyní budou snažit napravit některá necitlivá opatření minulých vlád. "Nechceme permanentní revoluce, nechceme permanentní chaotické reformy," zdůraznil.

Partneři chtějí také postupně od roku 2015 zvyšovat slevu na druhé a další dítě a prosadit porodné i na druhé dítě. Obnovit by se měla sleva pro pracující důchodce a důchody se budou od roku 2015 pravidelně zvyšovat o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Druhý pilíř chce koalice zrušit úplně. 

"Koalice nemá v úmyslu zvyšovat daň z přidané hodnoty," zopakoval znovu Sobotka. V neposlední řadě by také mělo dojít o informačnímu otevření státní správy a její elektronizaci.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jednání o smlouvě hodnotil jako dlouhé, úmorné, ale konstruktivní. ANO podle něj svoji historickou úlohu už splnilo už tím, že vzniklo a také zabránilo vzniku levicové vlády. Zamezilo se tím tak například vzniku sektorové daně nebo zvyšování DPH.

Další vláda rozpočtové zodpovědnosti

Babiš zopakoval, že stejně tak jako předchozí vláda Petra Nečase chtějí být vládou rozpočtové odpovědnosti. Pro svoji práci ale budou potřebovat jakousi "kuchařku", kdy jaké zákony navrhnout a jak vše zrealizovat. "Dáme si záležet na tom, abychom plnili, co jsme si řekli," dodal. 

Předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ještě v pátek zastoupil první místopředseda Marian Jurečka. Podle něj je důležité, že se do programu podařilo zahrnout důraz na rodinu a sociálně tržní hospodářství. Bude se také klást důraz na ohrožené skupiny na pracovním trhu, tedy například absolventy, ženy po mateřské dovolené nebo lidi v pozdním věku.

Jurečka by byl rád, pokud by v Česku bylo čtyři roky stabilní předvídatelné prostředí. "A především aby se skoncovalo se zažitým heslem 'kdo nekrade, okrádá rodinu'," dodal.

Bude koalice bez lidovců?

Bělobrádek, který se o víkendu vrací ze zahraniční stáže, pohrozil, že v případě, že lidovci dostanou pouze dvě ministerstva, odejdou z koalice. "Do vlády vůbec jít nemusíme. Hrozí totiž, že pak budeme hrát roli užitečného idiota," uvedl v rozhovoru pro MF Dnes

Podle Sobotky jsou ale tato slova důsledkem toho, že se Bělobrádek nezúčastnil posledních schůzek. "Některé výroky pana předsedy Bělobrádka pokládám za alarmující," uvedl s tím, že v příštím týdnu chce s Bělobrádkem dál jednat. 

Dvě křesla by jim přisoudil i Andrej Babiš. "Myslíme si, že KDU má nárok na dva resorty, tak to vychází podle hlasů voličů," řekl. Chce navíc změnit praxi z minulosti, kdy si pro sebe nejmenší strana trojkoalice vyjednala velké množství resortů. "Vadí mi tradice, že ten nejmenší vždycky určuje pravidla hry. Můžeme se bavit i o menšinové vládě," připustil vládu jen s ČSSD Babiš.

Související