Po dvou letech, které ve středu uplynuly od úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, nesou jeho jméno základní školy, ulice, parky, ale i cena za lidská práva a stipendium pro mladé novináře. Nový název dostávala často nepojmenovaná místa, aby se zabránilo nucené výměně dokladů lidí s trvalým bydlištěm na přejmenované adrese.

Prvenství ale nedrží žádné české město. Pět dní po exprezidentově smrti přejmenovali jednu z tříd v polském Gdaňsku na třídu Václava Havla (aleja Vaclava Havla). Právě v tomto městě během komunistické totality vzniklo nezávislé odborové hnutí Solidarita (Solidarność).

O přejmenování uvažuje i Budapešť, kde Havel získal čestné občanství in memoriam.

Třída Václava Havla v Gdaňsku

Mapa

V Česku má Havel "svou ulici" od července 2012 v Kadani. Ulice původně nesla jméno Julia Fučíka.

Před osmi dny po exprezidentovi pojmenovali původně bezejmennou malou uličku u Divadla Husa na provázku, která dostala název na popud Sokola a uměleckého šéfa divadla.

Loni v lednu se podobně rozhodli v Roztokách u Prahy, tam na exprezidentovu počest přejmenovali ulici, ve které nejsou žádné domy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.