Prezident Miloš Zeman už podle svého oblékl do taláru víc než polovinu ústavních soudců. V patnáctičlenném soudním sboru sedí deset soudců právě na jeho návrh.

Osm z nich prezident navrhl jako nováčky, Pavel Rychetský a od středy i Jan Musil už ve funkci byli před tím, než Zeman doporučil prodloužení jejich mandátu. 

Senát ve středu podle očekávání v tajné volbě schválil další dvě prezidentské nominace. Potvrdil tak prodloužení působení profesora trestního práva Musila a nově schválil ústavním soudcem odborníka na evropské právo Jiřího Zemánka. Oba doporučily i senátní výbory, které jejich kandidaturu projednávaly. 

Musil získal podporu 49 ze 72 hlasujících senátorů, Zemánek obdržel 53 hlasů. Oznámil to předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko z ODS.

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU.

Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončil toto úterý.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

Související