Policejní odposlech v kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce údajně dokazuje, jak se domlouvaly předávky úplatků.

Soudu to ve středu řekla v komentáři k jedné z nahrávek další obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová. Schůzku ohledně provize prý řešila vloni s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, která prý chtěla peníze dodat do své kanceláře.

Salačová soudci Robertu Pacovskému po jedné z nahrávek řekla, že je v ní mimo jiné řeč o tom, kde je vhodné předat provizi za jednu ze stavebních zakázek.

Záznamy odposlechů z kanceláře Pancové, které v těchto dnech přehrává Krajský soud v Praze, ale nejsou příliš srozumitelné, na což Rath opakovaně poukazoval.

"S paní ředitelkou jsme domlouvaly, kde předáme provizi, první splátku. Navrhovala jsem, že se setkáme v Diplomatu (hotel). Paní ředitelka říkala, že nejbezpečnější je její kancelář," uvedla podnikatelka.

Přitom právě kancelář Pancové byla jedním z míst, kam policie nasadila štěnice.

Jen Salačová se přiznala

Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci. Státní zástupce Petr Jirát pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by mohla dostat nižší trest.

Opakovala také svou dřívější výpověď o další zakázce, výběrovém řízení na opravu gymnázia v Hostivici. Její firma Fisa sice nevyhrála, ale na zakázce se nakonec stejně podílela. S vítězem tendru, společností Pohl prý měla dohodu o společné realizaci, a proto se také s ní údajně dělila rovným dílem o provizi za získání zakázky. Manažer této společnosti Václav Kovanda je rovněž mezi obžalovanými.

V odposlechu je také zmínka o tom, že Salačové se údajně někdo pokusil podpálit garáž. Salačová soudu řekla, že to nesouvisí s projednávaným případem a byl to zřejmě důsledek něčí závisti.

2,8 milionu za přiklepnutí zakázky

Podle obžaloby dostala Pancová provizi za ovlivnění zadávacího řízení u opravy gymnázia se svým přítelem, tehdejším náměstkem krajských nemocnic Petrem Kottem. Za přiklepnutí zakázky údajně dostali 2,8 milionu korun. O dalších 200 tisíc si prý řekla další obžalovaná, podnikatelka Lucia Novanská z firmy organizující obchodní soutěže.

Kott byl dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jirát Kotta s Pancovou označuje jako organizátory korupce při stavebních a zdravotnických zakázkách ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se s nimi prý o provize. Trojice lékařů vinu odmítá.

Žalobce považuje za hlavní důkaz odposlechy a přiznání Salačové. Dalšími obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest – až 12 let vězení.

Související