Třímiliardovým tendrem na stavební část rekonstrukce Národního muzea v Praze se bude zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Řízení zahájil na základě podnětu brněnské společnosti OHL ŽS.

Ve středu to uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Firma si stěžuje na nepřijetí její nabídky zadavatelem. Zástupci Národního muzea to ale odmítají. 

"Nabídku zmíněné firmy členové příslušné komise ani neotevřeli, protože byla doručena po oficiální lhůtě pro podání. Výběrové řízení bylo transparentní, z jeho zadání bylo zcela zřejmé, kde mají uchazeči své nabídky podávat. Sedm z nich se s tím bez problémů vypořádalo," komentoval informaci náměstek generálního ředitele NM Milan Plaček.

Muzeum Úřad pro ochranu hospodářské soutěže písemně ujistilo, že se nedopustilo porušení zákona, požádalo, aby správní řízení zastavil a návrh společnosti OHL ŽS zamítl. Brněnská společnost totiž svou nabídku doručila na špatnou adresu - recepci administrátora veřejné zakázky společnosti Gordion. Do rukou komise se tak dostala pozdě.

Zavřeno na sedm let

Historická budova muzea je od července 2011 uzavřená. V rámci výběrového řízení muzeum 18. listopadu obdrželo sedm nabídek na stavební část rekonstrukce. V příštích měsících je posoudí členové komise, které ustavila česká vláda. Hodnota zakázky je téměř tři miliardy korun včetně DPH. Samotná realizace má trvat 42 měsíců.

Přípravná fáze rekonstrukce už skončila na začátku tohoto roku a stála 548 milionů korun. Jednalo se o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy budovy bývalého federálního parlamentu.

Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během příštího roku budou vybráni architekti nových expozic. Na jejich přípravu je určeno půl miliardy korun. Muzeum má být otevřeno v roce 2018, kdy oslaví 200 let existence.

Historickou budovu Národního muzea v Praze začátkem prosince opustily poslední sochy a busty, tvořící významnou část její vnitřní umělecké výzdoby. Specialisté celkem 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie, vědy a kultury, převezli na odborná pracoviště. Tam posoudí jejich stav, vypracují detailní restaurátorský záměr a opraví je.