Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL překonají překážky při rozdělování resortů a dohodnou se na koaliční spolupráci, vznikne vláda Moravanů a Slezanů.

Vyplývá to z mapy data týmu IHNED.cz, která porovnává, kolik hlasů v jednotlivých obcích získaly strany pravděpodobné vlády a kolik naopak strany "opoziční", tedy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvit.

Modře jsou na mapě znázorněny oblasti, kde by byli s koaliční vládou spokojeni, tedy místa, kde ČSSD, ANO a KDU-ČSL získaly dohromady víc hlasů než zbylé čtyři strany. Jde především o oblast Vysočiny, Moravy, Slezska, ale i východních Čech.

Naopak červenou barvou jsou označeny regiony, kde vítězila budoucí opozice. Budoucí trojkoalici podle mapy rozhodně nevolila Praha ani Liberecký kraj.

Server IHNED.cz nabízí také porovnání v čase. V levém horním rohu si můžete zvolit jakýkoliv rok, kdy se konaly volby do sněmovny.

Na mapě z roku 2006 je vidět, že Topolánkův kabinet byl vládou především Prahy a severovýchodních Čech. Naopak na Moravě, ve Slezsku a především v příhraničí volili lidé opoziční ČSSD a KSČM.

Například v Sudetech zatím nebyli lidé s vládou spokojeni téměř nikdy. Zklamání zažili prakticky ve všech volbách (nepočítáme-li dobu opoziční smlouvy). Po volbách v roce 2010 se ale začala situace obracet.

1 % lidí bez práce navíc = 0,75 % pro ČSSD

Podle politologa Tomáše Lebedy letošní volby ukázaly, že KDU-ČSL má stabilní voličskou základnu, a to především na Moravě. "Společně s komunisty to vždy bývala strana, která měla volební stabilitu v čase absolutně největší," uvedl Lebeda na konferenci GIS Esri v ČR.

Výsledek ČSSD podle něj závisí na počtu lidí bez práce. "Pokud nezaměstnanost v obci vzroste o jedno procento, tak podpora ČSSD stoupne o 0,75 procenta," zjistil Lebeda.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.