Kauza sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii půjde k soudu. Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo ve čtvrtek obžalobu na 12 lidí. Potvrdil to státní zástupce Tomáš Černý.

Podle něho byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky předražená o 388 milionů korun.

"Dne 19. 12. 2013 byla Městskému soudu v Praze doručena obžaloba státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze na 12 obviněných osob," uvedl Černý. Žalobce je viní z pěti trestných činů.

Mezi obviněnými jsou podle dřívějších informací médií bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Úředníci podle policie zvýhodnili firmu ProMoPro před ostatními soutěžiteli tím, že vyloučili část uchazečů, kteří pak nemohli podat své nabídky.

Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl.

Praní špinavých peněz

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu.

Podle detektivů převedli téměř 400 milionů na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky pak vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

PENĚZOVOD

Policii výrazně pomohl i Finančně analytický útvar ministerstva financí, který na podezřelé finanční toky upozornil i veřejně.

Ředitel analytiků Milan Cícer v únoru 2011 vystoupil spolu s exministrem financí Miroslavem Kalouskem na tiskové konferenci, kde zjištění cifršpionů spektakulárně zveřejnili. Kalousek tehdy v legendárním výroku vše označil za zlodějnu.

"Šlo o standardní odhalení nestandardní zlodějny," řekl Kalousek.

Majitel ProMoPro Jaroslav Veselý však opakuje, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil. O transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl.

Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku.

Zakázka bez soutěže

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od Úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Podle staršího vyjádření Úřadu vlády, který dostal za tendr od antimonopolního úřadu pokutu 1,2 milionu korun, bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r. o.

Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Související