V poslední době se opětovně rozběhla debata o vhodnosti změny volebního systému s cílem dosažení vyšší míry politické stability. Tato debata se pravidelně opakuje, většinou vždy po volbách, když se horko těžko sestavuje vláda, či v dobách politických krizí, kdy se hledají jednak příčiny problémů a jednak nástroje, jak do budoucna krizím zabránit.

Přestože sám patřím mezi zastánce dvoukolového většinového volebního systému, nebo ještě lépe systému australského alternativního hlasování (byť z jiného důvodu, než jaký je uváděn v aktuálních návrzích), bylo by naivní si myslet, že by taková reforma volebního systému sama o sobě zajistila politickou stabilitu. Ano, volební systém nebo celá řada dalších jiných ústavních prvků mohou vést k posunu směrem k posílení stability politického prostředí. Ale nikdy ne samy o sobě. Institucionální prvky politického systému lze velmi snadno vepsat do ústavy či jiných zákonů. Nelze ale těmito normami nařídit chování politiků, vztahy mezi vládou a opozicí, vztahy mezi koaličními partnery, či dokonce vztahy uvnitř stran. A přitom právě tam je nutné hledat hlavní problém dlouhodobě křehké politické stability.

Vyřeší to většinový volební systém? V jeho důsledku bude (možná) ve sněmovně méně větších stran a vlády se budou (možná) sestavovat snadněji. Politická nestabilita, kterou dlouhodobě zažíváme, je ale často důsledkem spíše vnitrostranických problémů, sporů, nejednotností a nedisciplinovanosti. A nejedná se jen o strany malé, často se to děje uvnitř stran velkých, stran stojících v čele vládních koalic.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru