"Pokud služební zákon nebude schválen, mohlo by to zkomplikovat čerpání evropských peněz," tvrdil koncem listopadu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že novelu sepíše vznikající koalice ještě v prosinci, aby zákon platil od poloviny roku 2014, a Česko tak mohlo dál čerpat peníze.

Vyvracel tím útoky kritiků, kteří tvrdili, že vznikající koalice chce zákon o státní službě rychle protlačit především kvůli tomu, aby Andrej Babiš (ANO) jako ministr financí nemusel mít lustrační osvědčení.

Zákon má přispět k odpolitizování státní správy, upravit povinnosti státních úředníků a zpřísnit obsazování úřednických míst.

Experti překotné dopisování a schvalování novely kritizovali. Například podle Martina Kameníka z Rekonstrukce státu je nemožné, aby první reformu centrální státní správy od pádu komunismu politici aktualizovali a připravili tak rychle.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.