Čtyřčlenná poradní komise ministra vnitra v pondělí doporučila Martinu Pecinovi, aby jmenování Martina Červíčka do funkce policejního prezidenta považoval za protizákonné.

Její členové také doporučili Pecinovi, aby zrušil Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejního prezidenta i jeho následné jmenování do čela sboru.

Podle závěrů komise Červíčka neměl odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z náměstků Pavel Osvald. "Pochybení spočívá v tom, že pan Kubice nebyl oprávněn odvolat pana Červíčka z pozice náměstka," uvedl člen komise a místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Daniel Bláha.

Hlasování čtyřčlenné komise nebylo jednomyslné. Pro Červíčkovo odvolání z funkce se vyjádřili tři ministerští úředníci. Ministr doporučením komise není vázán, může ale nyní kdykoli rozhodnout o odvolání Červíčka. Mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák nechtěl zasedání poradní komise komentovat.

Červíčkův advokát Josef Kopřiva ČTK řekl, že s doporučením komise nesouhlasí, zatím ho však prý zaznamenal pouze z médií. Podivil se však nad rychlostí řízení. "To řízení probíhá až horečným tempem," uvedl. Dodal, že předpis, o který komise s největší pravděpodobností opírá své rozhodnutí, je podle něho nezákonný.

Martin Červíček je policejním prezidentem od srpna 2012. Ve funkci nahradil Petra Lessyho, kterého odvolal někdejší ministr Kubice poté, co byl Lessy obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy.

Nikdy jsem netvrdil, že odstoupím, říká policejní šéf Červíček. Pecina ale tvrdí opak - čtěte ZDE

Lessyho jsem musel vrátit do služby, hájil se Pecina. Rešení dvojvládí chce nechat nástupci - čtěte ZDE

Petr Lessy měl údajně do médií nechat uniknout negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.