Ministr vnitra v demisi Martin Pecina v úterý odvolal jednoho ze dvou policejních prezidentů Martina Červíčka. Ukončil tak dvojvládí, které sám způsobil, když v prosinci vrátil Červíčkova předchůdce Petra Lessyho do funkce.

Jediným a staronovým šéfem policie je tak nyní Petr Lessy. "Vedení sboru se ujme ve středu," řekl Pecina.

Lessy slíbil, že po svém návratu nebude sahat k radikálním personálním změnám. A pokud nový ministr vnitra - zřejmě Milan Chovanec z ČSSD - najde lepšího kandidáta, je připraven nabídnout mu rezignaci. 

"Chci odblokovat tuto situaci. A chci, aby tady nové vládě a novému ministrovi vnitra nezbylo tohle dědictví naprosto špatných rozhodnutí tehdejšího ministra vnitra Kubiceho," uvedl Lessy.

Ministerský kandidát Chovanec přitom už pro server Aktuálně.cz řekl, že by si po svém jmenování mohl vybrat zcela nového policejního prezidenta.

Jak doporučili poradci

Při Červíčkově odvolání se ministr Pecina zaštítil názorem svých poradců, kteří mu tento krok doporučili s odůvodněním, že Červíček byl v srpnu 2012 protizákonně jmenován šéfem policie. Poradní komise uvedla, že tehdy procesně chyboval exministr vnitra Jan Kubice.

Podle komise jmenování Červíčka policejním prezidentem předcházela chyba. Aby mohl Červíček nastoupit po obvinění Lessyho na jeho místo, musel nejdřív skončit jako náměstek. A právě z pozice náměstka policejního prezidenta ho chybně odvolal sám Kubice, když to měl podle zákona udělat další z Lessyho náměstků Pavel Osvald.

"Zrušil jsem rozhodnutí ministra vnitra ze srpna 2012," dodal Pecina s tím, že Červíček se má teď vrátit na původní post Lessyho náměstka.

Nové personální problémy

Tím však v hierarchii policie vyvstaly nové personální problémy: funkce, kam má Červíček spadnout, je totiž obsazená dosavadním Červíčkovým náměstkem Václavem Kučerou. Jak bude tuto situaci policie řešit, zatím není úplně zřejmé. 

"Ano, pozice je obsazená. A pokud se vzájemně nedohodneme, bude muset následovat obnova řízení o obsazení funkce panem Kučerou," řekl Petr Lessy.

Jednou z variant tak je, že Kučera ustoupí a také se vrátí do své minulé funkce, z které přišel na policejní prezidium - tedy na šéfa středočeské policie. Jenže i ta je obsazená. A stejně je to i na nižších pozicích, odkud se postupně obsazovaly ty vyšší. Řetězec se tedy bude muset někde zastavit.

A jak bude vypadat spolupráce staronového a bývalého policejního prezidenta? "Na pivo spolu nechodíme, ale spolupráci s panem Červíčkem si dovedu představit. Jsme profesionálové a dokážeme obnovit úroveň spolupráce tak, jak jsme ji měli před mým vyhazovem," řekl Lessy.

V nepřehledné a procesně složité kauze došlo během posledních týdnů k několika zvratům. První přišel koncem loňského roku v okamžiku, kdy se Pecina na rozdíl od nynějška neřídil názorem svých poradců. To když mu komise nedoporučila Lessyho vrátit do služebního poměru.

Napoprvé Pecina neposlechl

Pecina ale tentokrát neposlechl a právě tehdy vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování.

Červíček však naznačil, že ministr postupuje proti němu, protože odmítl jeho návrhy na personální změny v policii. Pecina chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.