Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v úterý pozastavil tendr na rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Muzeum tak nesmí uzavřít s vítězem smlouvu.

ÚOHS se tendrem zabýval na základě návrhu brněnské společnosti OHL ŽS, která byla z tendru vyřazena. O vydání předběžného opatření informoval předseda úřadu Petr Rafaj.

Ministerstvo vyloučení jednoho z účastníků soutěže v minulosti vysvětlovalo tím, že nabídka společnosti přišla po lhůtě. Firma ji totiž poslala na špatnou adresu - recepci administrátora veřejné zakázky společnosti Gordion. K hodnotící komisi se tak dostala pozdě.

Do výběrového řízení na stavební část rekonstrukce bylo k 18. listopadu podáno sedm nabídek. V příštích měsících je posoudí členové komise ustanovené českou vládou. Hodnota zakázky je téměř tři miliardy korun včetně DPH. Realizace má trvat 42 měsíců. Historická budova muzea je uzavřena už od července 2011.

Začátkem loňského roku skončila přípravná fáze rekonstrukce za 548 milionů korun. Peníze šly na stěhování, sanaci, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy budovy bývalého federálního parlamentu. Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během letoška budou vybráni architekti nových expozic, na jejich přípravu je určeno půl miliardy korun. Muzeum má být otevřeno v roce 2018, kdy oslaví 200 let existence.

Historickou budovu Národního muzea v Praze začátkem prosince 2013 opustily poslední sochy a busty, tvořící významnou část její vnitřní umělecké výzdoby. Specialisté celkem 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie, vědy a kultury, převezli na odborná pracoviště.

Související