Českého sira Humphreyho Applebyho, tedy mocného státního úředníka s celou řadou pravomocí podobného postavě z britského seriálu BBC Jistě, pane ministře, má zavést zákon o státní službě.

Vlivný "superúředník", který bude stát v čele zbrusu nového generálního ředitelství státní služby, bude mít pod palcem rozsáhlou síť veškerých státních úředníků. Bude rozhodovat o pravidlech pro jejich hodnocení i pro udělování kárných opatření a nastaví také nový systém vyplácení odměn, jejichž výše by neměla přesáhnout čtvrtinu ročního platu.

Kromě toho bude mít "český sir Humphrey" svého člověka na každém z ministerstev. Bude tam totiž "vysílat" státní tajemníky.

Generální ředitel státní služby a celá nová hierarchie tajemníků ve státních úřadech mají omezit politikaření na ministerstvech a zabránit tomu, aby každá nová vláda měnila rozhodující posty v úřadech podle aktuálního rozložení politických sil. Podobně jako to v létě velmi rychle předvedla dočasná vláda Jiřího Rusnoka. K podobným čistkám dochází ovšem v podstatě po každé výměně vládnoucích stran.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.