Byli jsme hodně vidět a slyšet. Na tom se shodují úspěšní i neúspěšní kandidáti prvních přímých prezidentských voleb, které začaly prvním kolem přesně před rokem. Zatímco například Přemysl Sobotka tvrdí, že podruhé už by do voleb nešel, Tomiu Okamurovi pomohla prezidentská kampaň i k tomu, že na podzim dostal svůj Úsvit do sněmovny.

Předvolební kampaň v České republice vrcholila přesně před rokem. Ve dvou dnech - 11. a 12. ledna 2013 - si Češi v prvním kole historicky poprvé přímo vybírali svého budoucího prezidenta.

Devět kandidátů přilákalo do volebních místností zhruba tři pětiny oprávněných voličů. Ti rozhodli, že se o vítězi rozhodne ve druhém kole - největší podporu dostali Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Další dva z kandidátů byli z volebního klání vyloučeni kvůli přílišnému procentu neplatných podpisů.

Problém ale neměli jen kandidáti s množstvím špatných podpisů, několik z nich se po volbě potýkalo i s placením faktur za kampaň.

Přímá volba prezidenta měla i své odpůrce. Například odcházející prezident Václav Klaus ji označil za populistický nesmysl a proti byl i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Jak se prezidentští kandidáti po roce ohlížejí za volbami a kampaní? A budou kandidovat znovu?

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.