Dvacet let patřil Petr Kolář k elitním českým diplomatům. Byl velvyslancem v USA i v Rusku a také náměstkem ministra zahraničí. Před rokem diplomacii opustil a začal pracovat pro společnost PPF. Z ní však po roce odešel. V rozhovoru pro Hospodářské noviny mluví o důvodech a také o tom, proč Češi nerozumějí Rusku, jak se spolu snášejí lidská práva a byznys a jestli mají státníci jezdit na olympiádu do Soči.

Proč jste odešel z PPF?

Měl jsem rok na to si práci pro tu firmu vyzkoušet. A v zásadě jsem zjistil, že nejsem moc korporátní člověk. Že mi chybí disciplína a schopnost se zařadit do týmu, který úplně neřídím. A že nemůžu rozhodovat o firmě, která mi nepatří. Ta má svého majitele a ten určuje strategické i taktické věci. A že když mám nějaký svůj názor nebo návrh, tak ho mohu předložit, ale on je ve finále vždy ten, kdo ho buď bere, anebo ne. A když nebere, tak to můžu buď akceptovat a přizpůsobit se, anebo říct: Promiňte, ale já si za tím svým názorem dál stojím. A pak je nejpoctivější odejít.

Šlo o to, že jsem z jedné korporace, pro kterou jsem dlouho pracoval a kterou byl stát, odešel do jiné korporace, vlastněné jedním člověkem. Snažil jsem se tomu přizpůsobit, ale ukázalo se, že mi to nejde. Nejsem žádný odborář a nikdy bych neudělal nic, co by bylo proti zájmům nebo přesvědčení majitele. Takže odchod byl logický.

Zjistil jsem, že potřebuji víc osobní svobody a osobní zodpovědnosti. Chci mít svůj projekt a ručit si sám za sebe.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.