Budoucí premiér Bohuslav Sobotka po páteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že seznam ministrů, který prezidentovi předal, měnit nechce.

Podle něj nejsou prezidentovy výhrady nové. Navíc argumenty, které Zeman vyslovil, nejsou takové, aby znamenaly zákonnou překážku pro to, aby některý z kandidátů nemohl být jmenován.

"Naší kandidáti, kterých se (výtky) týkají, prošli demokratickými volbami, dostali podporu voličů a velké množství preferenčních hlasů," řekl Sobotka o nominantech jeho strany. I proto za nimi stojí.

Prezident plánuje jmenovat novou vládu do konce ledna. Bohuslav Sobotka se stane premiérem už příští pátek.

K řadě kandidátů má však Zeman výhrady. Neřekl ale, že by někoho nejmenoval. Zároveň vůbec při výčtu výtek nezmínil ani konkrétní jména. Je ovšem jasné, že se mu nelíbí například nominace Martina Stropnického (ANO), který by se měl stát ministrem obrany, nebo adepta na šéfa resortu vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Zemanovi u vybraných kandidátů vadí především to, že v dané oblasti nemají absolutně žádné zkušenosti. "Nejsem povolán rozhodovat o tom, zda praxe má být 20letá, 10letá, nebo pětiletá. Pouze vím, že by neměla být nulová," sdělil.

Druhou komplikací je podle prezidenta fakt, že někteří kandidáti získali svou kvalifikaci na plzeňských právech. Těmi v minulosti otřásl skandál kvůli takzvaným rychlostudentům. V Plzni studoval budoucí ministr vnitra Milan Chovanec. 

A třetí hlavní výtkou je, že jeden z ministerských kandidátů si sám požádal o bezpečnostní prověrku, ale Národní bezpečnostní úřad mu ji nevydal. Zde měl Zeman na mysli adepta na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Výhrady k osobám Jana Mládka a Milana Chovance potvrdil po schůzce i Sobotka. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.