Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye rezignovali na své funkce. Oznámili to v pátek v závěrečném prohlášení účastníci dvoudenního regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v čadské metropoli Ndjameně.

Vedení Středoafrické republiky bylo terčem kritiky okolních zemí, protože se mu nedařilo zastavit sektářské násilí.

Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci summitu.

Agentura AP upozornila, že odstoupení prezidenta by mohlo vytvořit ještě větší mocenské vakuum v zemi, která má za sebou dlouhou historii převratů a diktatur.

Účastníci summitu CEEAC vyjádřili radost nad rozhodnutím prezidenta a premiéra odstoupit, protože je podle nich důležité pro vyvedení země z paralýzy.

Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka, jemuž velel právě Djotodia. Středoafrický vůdce je prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která je nyní u moci, a křesťanskou většinou.

Počátkem prosince křesťanské milice, podporované stoupenci svrženého prezidenta Françoise Bozizého, zaútočily na metropoli Bangui. Následující násilnosti si vyžádaly více než 1000 mrtvých a téměř milion lidí ve strachu opustilo domovy.

Jedna z nejchudších afrických zemí se ocitla na pokraji humanitární katastrofy. Odhadem 100 000 lidí hledalo útočiště na tamním letišti, které střeží francouzští vojáci.

Ve Středoafrické republice je asi 1 600 vojáků z Francie a další asi 4 000 z afrických zemí.

Když zprávy ze summitu dorazily do hlavního města Středoafrické republiky, do ulic podle agentur vyšly tisícovky slavících, tančících a zpívajících lidí. Oslavy propukly také v uprchlickém táboře na letišti.

Podle agentury Reuters bylo slyšet i sporadickou střelbu, ale stoupence odstoupivšího prezidenta nebylo vidět.

"Je to nový den pro Středoafrickou republiku. Bůh vyslyšel naše volání a modlitby," citovala Reuters 71letou Jeanne, jejíhož syna loni v březnu zabili příslušníci milic Séléka.