Americká firma Draken provozuje na své floridské základně pestrou sbírku letounů, na níž nechybí stroje sovětské nebo italské výroby. Jejím hlavním zákazníkem je americké námořnictvo, které si ji platí, aby mu při cvičeních simulovala fiktivního nepřítele.

Nově se manažeři Drakenu rozhodli rozšířit flotilu o 28 nepotřebných českých bitevníků L-159, jejichž prodej za zhruba půlmiliardy korun už schválila Rusnokova vláda. 

Se stejným byznysmodelem jako v Americe chtějí prorazit i v Evropě - právě za pomoci nově pořízovaných L-159. 

Do jaké míry může Draken v Evropě uspět, je ale otázka - evropské armády se totiž většímu využívaní takzvaných kontraktorů dosud bránily.

Například česká armáda se však k podobnému modelu staví opatrně. "Pokud by si NATO najalo nějakou firmu při organizování mezinárodních cvičení, je hypoteticky možné, že bychom pak její služby využili i my. Nicméně samotný výcvik pilotů si nadále plánujeme zajišťovat bez soukromých subjektů," říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V Aeru, které letouny vyrobilo, už si od chystaného obchodu ale hodně slibují. Velké očekávání má i Ladislav Šimek, prezident společnosti Aero Vodochody. „Významně se posílí image značky L-159,“ tvrdí Šimek v rozhovoru pro server IHNED.cz

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.