Nejdůvěryhodnějším stranickým politikem je předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, věří mu 47 procent lidí. Následují předseda hnutí ANO Andrej Babiš a budoucí ministr obrany Martin Stropnický.

Příští premiér Bohuslav Sobotka skončil na čtvrtém místě. Vyplývá to z výsledků prosincového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.

V porovnání s výsledky zářijového výzkumu významně vzrostla důvěra lidí v předsedu lidovců Pavla Bělobrádka. Důvěru mu nyní vyjádřilo 25 procent dotázaných, což je o 14 procentních bodů více než v září.

Žebříček politiků

Tomio Okamura 47 %

Andrej Babiš 45 %

Martin Stropnický 45 %

Bohuslav Sobotka 42 %

Karel Schwarzenberg 37 %

Zuzana Roithová 34 %

Miroslava Němcová 32 %

Jiří Pospíšil 32 %

Lubomír Zaorálek 29 %

Pavel Bělobrádek 25 %

Zdroj: CVVM (prosinec 2013)

Polepšil si také Babiš, který se nyní těší důvěře 45 procent lidí, zatímco v září mu důvěřovalo 32 procent občanů.

Naopak nedůvěru 85 procent lidí si vysloužil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek následovaný místopředsedkyní ODS Miroslavou Němcovou (59 procent) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem (58 procent). Více než dvě třetiny dotázaných ale například neznaly šéfa sociálnědemokratických poslanců Romana Sklenáka nebo kandidáta lidovců na ministra zemědělství Mariana Jurečku.

Dotazník obsahoval jména 27 čelních představitelů stran zastoupených ve sněmovně. Do výzkumu byli zařazeni politici s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, tedy vesměs předsedové a místopředsedové stran a předsedové poslaneckých klubů.

Související