Protikorupční policie od středečního rána zasahovala po celý den v pražském sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českým firmám s exportem.

Detektivové se zajímají o šestnáct starších obchodů, na kterých ČEB a EGAP spolupracovaly. Obě patří státu, poskytují servis českým vývozcům a sídlí na společné adrese ve Vodičkově ulici.

Právě tam si ve středu policisté přišli vyžádat potřebné materiály. Podle informací České televize kriminalisté zasahovali i ve stavební firmě PSJ Jihlava. Mluvčí společnosti potvrdil, že žádali materiály související s Českou exportní bankou. 

Podle mluvčí EGAP Hany Hikelové, která průběžně komunikovala s manažery pojišťovny, se policejní zásah týkal i některých dříve medializovaných kauz, s největší pravděpodobností rovněž financování výstavby skláren v Rusku. "Předáváme dokumentace k vyžádaným obchodním případům, o které Policie České republiky žádá," uvedla Hikelová.

"S největší pravděpodobností mezi těmi případy budou i sklárny, o kterých se ale v médiích psalo v posledním roce a půl velmi často," dodala.

Problémové obchody na východě

Podle informací z loňského listopadu musel EGAP vyplatit na pojistném plnění 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí, které se týkaly pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu v letech 2005 až 2009. Pojištěným subjektem byla ČEB a vývozcem Sklostroj Turnov, kam policie rovněž dorazila s žádostí o vydání dokumentů.

Jednatel Sklostroje Martin Gold však uvedl, že jeho firma patří mezi poškozené. „Ve všech případech prověřovaných policií je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP,“ uvedl Gold. „Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu,“ dodal.

Podle deníku Insider patřila k nejproblematičtějším klientům ČEB ruská podnikatelská rodina Sadovských, která na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik.

Zaměstnanci pracují z domova

O zásahu jako první informoval na svém webu týdeník Euro. Hikelová později pro IHNED.cz uvedla, že zaměstnanci nemohli na svá pracoviště a někteří z nich museli dělat z domova.

Policie zatím odmítá případ blíže komentovat. Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej jen obecně řekl, že detektivové skutečně jsou v akci. „Provádíme úkony trestního řízení ohledně jednoho případu, kterým se zabýváme,“ uvedl Ibehej s tím, že kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství.

Ani jeho šéfka Lenka Bradáčová nebyla sdílnější. „V tuto chvíli nebudeme poskytovat žádné další informace," řekla jen.

Neoprávněné úvěry za 8 miliard

Vláda předloni v říjnu vzala na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu.

Server Insider poté napsal, že ČEB může přijít kvůli nesplácení vývozních úvěrů, pro něž si u dlužníků nezajistila zástavy, až o sedm miliard korun.

Vloni média informovala o problémech ČEB a EGAP v Rusku. ČEB musela podle Insideru na podzim stáhnout z Ruska šéfa své moskevské kanceláře Jaroslava Poříze, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo.

Sobotka: ČEB i EGAP je třeba provětrat

Pravděpodobný budoucí premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro středeční vydání HN uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat".

"Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí," řekl Sobotka