Projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce se poprvé od začátku hlavního líčení, které trvá od loňského srpna, koná bez jeho přítomnosti.

Rath potřebuje sloužit ve své lékařské ordinaci v Hostivici, protože mu onemocněla kolegyně. Rathovi to povolil soud, kam se ve čtvrtek ráno dostavil.

Soud Ratha loni v listopadu pustil z vazby a exposlanec slíbil, že se bude projednání účastnit. Jeho čtvrteční neúčast je ale podle něj výjimkou.

"Kolegyně náhle onemocněla," dodal. Je tam prý sice k mání další lékařka, která ale nemá potřebné atestace. Manželka Ratha, která je také lékařkou, je v ordinaci v Praze 6 a může pomoci se službou až v pátek.

Nepřítomnost Ratha povolil soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský, který kauzu projednává. V těchto dnech se přehrávají policejní odposlechy telefonních hovorů, dříve zazněly záznamy z místností.

Žalobce v kauze viní celkem 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek v letech 2011 a 2012 ve Středočeském kraji, kterému Rath šéfoval coby hejtman. Tendry údajně vyhrávaly předem vybrané firmy, Rath prý přebíral provize, což odmítá.

Související