Už více než dva týdny mají lékaři omezený rozsah přesčasů, skončila výjimka EU v zákoníku práce. A ředitelé převážně menších nemocnic musí řešit zásadní problém. Chybí jim lékaři, noví nejsou nebo je nemají jak zaplatit. Pokrytí péče se tak lepí provizorními způsoby nebo nemocnice nová pravidla prostě ignorují, často i na hraně zákona.

„Museli bychom přijmout 70 lékařů, kteří na trhu nejsou, a navíc by to vedlo k tomu, že by nám neúměrně stouply mzdové náklady,“ uvedl Petr Chudomel, ředitel Oblastní nemocnice Kolín.

Zároveň dodává, že by po přijetí nových doktorů a rozdělení peněz na odměny musel řešit stížnosti těch stávajících, kteří by přišli o dosavadní platy. Místo 832 hodin přesčasů totiž nyní mohou odsloužit za rok jen polovinu, tyto hodiny jsou ale lépe placené.

„Neřeším to, protože to v našich podmínkách řešit nelze, na tom si trvám,“ řekl Chudomel. Lékaři tak dál slouží stejné množství přesčasů jako v prosinci. „Řešíme to pomocí dohody o pracovní činnosti, tím, že obcházíme zákon,“ dodal.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.