V roce 2006 volilo ODS přes 35 procent lidí. O sedm let později už to bylo necelých osm procent.

V roce 2010 měla strana přes 30 tisíc členů, nyní jich má necelých 21 500.

Také tento trend má zvrátit víkendový kongres ODS, který se koná v Olomouci. Tedy symbolicky v místě, kde strana vznikla.

Podívejte se na 5 grafů, které krizi v ODS vyjadřují:

1. VOLEBNÍ VÝSLEDKY

Až na výjimku v roce 2006 preference ODS ve sněmovních volbách neustále klesají. V roce 1996 a 2006 strana volby vyhrála, v letech 1998, 2002 a 2010 byla druhá. Loni v říjnu ale skončila až pátá.

2. POČET ČLENŮ

Rok od roku klesá také počet členů. Za poslední tři roky se jejich počet snížil o téměř devět tisíc. Někteří přecházejí k ANO.

3. HOSPODAŘENÍ ODS

Také oficiální příjmy ODS poslední dobou výrazně klesají. Zatímco v roce 2010 činily 613 milionů korun, o dva roky později už ani ne čtvrt miliardy. Strana tomu musí logicky přizpůsobovat i výdaje. Údaje za rok 2013 zatím nejsou k dispozici.

4. POČET DÁRCŮ, KTEŘÍ VĚNOVALI VÍCE NEŽ 100 TISÍC

V roce 2010 dostala strana od dárců celkem 231 milionů korun. Číslo bylo tak vysoké pravděpodobně proto, že lidé chtěli ODS podpořit před sněmovními volbami. Dar přesahující 100 tisíc korun přišel na stranický účet hned od 364 fyzických či právnických osob.

V dalších dvou letech ale zaslalo částku přesahující 100 tisíc jen 148, respektive 147 dárců. ODS měla v roce 2011 i 2012 podobnou podporu dárců - výše finančních darů v obou letech mírně přesahovala 90 milionů. Údaje za rok 2013 zatím nejsou k dispozici.

5. POČET ČLÁNKŮ V HN, KTERÉ MĚLY ZKRATKU ODS V TITULKU

Nejvíce se o ODS psalo v letech 2006 a 2010, kdy jí volební výsledek zajistil účast ve vládě. I graf, který mapuje počty článků v Hospodářských novinách, v nichž se objevila v titulku slovo ODS či sousloví občanští demokraté, ukazuje, že poslední tři roky zájem o stranu upadá.

Mírný vzestup v roce 2013 oproti roku předchozímu souvisí především s kauzou Nagyová a obviněním tří exposlanců ODS kvůli trafikám. Po neúspěšných říjnových volbách se však mediální pozornost zaměřená na ODS snížila na minimum.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.