Nejméně 21 mrtvých, Afghánců i cizinců, si vyžádal páteční útok na oblíbenou libanonskou restauraci v diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu. S odvoláním na místní policii to oznámila agentura Reuters.

Mezi oběti útoku patří i čtyři zaměstnanci OSN a ředitel afghánské pobočky Mezinárodního měnového fondu (MMF). V restauraci zemřelo celkem 13 cizinců. 

K atentátu se přihlásilo hnutí Tálibán, jehož tři bojovníci při útoku rovněž zahynuli.

Uvnitř restaurace, která byla v době večeře plná hostů, se nejprve vyhodil do povětří sebevražedný atentátník. Další dva ozbrojenci pak vešli zadním vchodem a rozpoutali palbu. Nakonec je zastřelila ochranka podniku, uvedl podle agentury AP mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikí.

Podle vládních činitelů je mezi oběťmi pět žen. Britské ministerstvo zahraničí sdělilo, že jednou z obětí je britský občan. Během útoku zemřeli i občané Kanady a Libanonu, podle afghánských bezpečnostních zdrojů přišli o život i Rusové a další Evropané.

Restaurace Taverna du Liban, jako většina podniků navštěvovaných zahraničními diplomaty, humanitárními pracovníky, novináři a podnikateli ve válkou zmítaném Afghánistánu, je přísně střežena. Hosté musejí při vstupu projít osobní prohlídkou.

Útok ostře odsoudil generální sekretář OSN Pan Ki-mun. "Útoky, které jsou takto cíleně namířeny proti civilistům jsou naprosto nepřijatelné a jsou flagrantním porušením mezinárodního humanitárního práva. Musí okamžitě přestat," cituje ho BBC. Podobně se vyjádřil i šéf mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš, který označil útok za "nepřijatelný". 

Tálibán se k atentátu přihlásil prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida. "Podnikli jsme útok na hotel, kam cizí okupanti chodí večeřet," prohlásil Mudžáhid s tím, že k terčům útoku patřili "vysoce postavení němečtí činitelé". Německé ministerstvo zahraničí zprávy o možných německých obětech útoku prověřuje.

Karzáí nad dohodou s USA váhá

Atentát připomněl, že přestože násilnosti v Kábulu v posledních měsících poklesly, povstalci jsou schopni útočit i v těch nejlépe hlídaných oblastech.

Před pěti dny jiný sebevražedný atentátník v Kábulu se svým bicyklem najel do policejního autobusu a zabil sebe a dva policisty, dalších dvacet lidí podle policie zranil.

Obavy o bezpečnost v Afghánistánu sílí s blížícími se prezidentskými volbami a plánovaným stažením mezinárodních bojových jednotek ke konci letošního roku.

Zahraniční jednotky pod vedením Američanů v Afghánistánu roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly režim Tálibánu, který poskytoval útočiště teroristům ze sítě al-Káida. Ale mír se dosud nastolit nepodařilo a cizí jednotky mají zemi opustit do konce letošního roku.

Prezident Hamíd Karzáí stále váhá, zda má souhlasit s dohodou umožňující USA zanechat v zemi část svých jednotek. Karzáího nástupce má vzejít z dubnových voleb.