Ústavní soud je opět kompletní. Chybějící dva soudce jmenoval prezident Miloš Zeman v pondělí na Pražském hradě.

Místa obsadil profesor trestního práva Jan Musil a odborník na evropské právo Jiří Zemánek. Zatímco Musil už u soudu působil od roku 2003, Zemánek je nováčkem.

"Dovolte mi, abych vyjádřil radost nad tím, že se ve vašich osobách stýká jak nezpochybnitelná odborná erudice, tak osobnostní integrita," uvedl Zeman krátce po jmenování. "Chtěl bych vyjádřit přání, aby i obdobná jmenování probíhala stejným způsobem a se stejnou úctou k těm, které jmenuji."

Patnáctičlenný ústavní sbor soudu je nyní kompletní. Další tři místa se ale uvolní v květnu, červnu a září. 

Musil se věnuje především kriminalistice a procesnímu trestnímu právu. Před svým nástupem k Ústavnímu soudu vedl katedru trestního práva pražské právnické fakulty a také policejní akademii. V posledních letech dvaasedmdesátiletý Musil jako ústavní soudce zastával ve sledovaných kauzách odlišný názor než většina jeho kolegů. Prosazoval například zrušení zákona o církevních restitucích nebo úplné zrušení vládních reformních balíčků.

Třiašedesátiletý Zemánek vyučuje na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Mezi lety 1998 a 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu České republiky do Evropské unie. Kromě evropského ústavního práva se zabývá harmonizací právních předpisů EU a členských států. U Ústavního soudu vystřídal také bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, kterému mandát skončil v prosinci.

Zemánek už dříve uvedl, že by prezidentovu nabídku kandidovat na ústavního soudce příliš nezvažoval, vnímal by ji jako vyvrcholení své kariéry. Zároveň chce, i když v omezené míře, pokračovat v akademické činnosti.

Oba kandidáty schválil Senát loni v prosinci. Prezident oba muže vyzdvihoval s tím, že Musil je člověk, který svým hlasováním prokázal odvahu v řadě sporných hlasování, Zemánek zase představuje specialistu na evropské právo, který nyní u Ústavního soudu chybí. 

Související