V České republice vzrostla meziročně kriminalita téměř o sedm procent. Jednou z příčin nárůstu je i amnestie exprezidenta Václava Klause.

Loni policisté evidovali přes 325 tisíc trestných činů, objasněnost se pohybovala kolem 43 procent. Jde o čtvrtý nejnižší počet zjištěných deliktů za posledních 20 let, informoval v pondělí náměstek policejního prezidenta Václav Kučera.

Podle něho se kriminalistům loni podařilo zajistit pachatelům majetek a peníze v hodnotě 8,5 miliardy, což je o 40 procent více než o rok dříve.

"Amnestie je hlavním kriminogenním faktorem, ale ne jediným," uvedl Kučera.

Od začátku loňského roku, kdy byla amnestie vyhlášena, již policie stíhá 40 procent z celkem 6300 propuštěných vězňů. Při amnestii vyhlášené Václavem Havlem v roce 1990 se v Česku do dvou let vrátila do vězení zhruba polovina z propuštěných.

Největší nárůst policisté zaznamenali u majetkových deliktů, které činí přes 60 procent celkové kriminality.

"Největší nárůst zaznamenáváme u vloupání do rodinných domků," upozornil Kučera. Podle něho jde o meziroční nárůst přes 20 procent. "Je to částečně dáno tím, že v poslední době nastal boom rodinných domků. Souvisí to i s jejich nedostatečným zabezpečením," dodal.

Vyšší počet deliktů však policisté evidovali i u loupeží, hospodářské trestné činnosti nebo drogových trestných činů. Počet odhalených drogových deliktů narostl o více než čtvrtinu. Podle Kučery je to způsobeno tím, že se policie na tento typ kriminality v poslední době více zaměřila.

Celkem bylo stíháno v loňském roce 117 tisíc lidí, více než polovinu tvořili recidivisté. Kučera také uvedl, že se stalo o šest méně vražd než loni, kdy jich bylo spácháno 188.

Metylalkoholová kauza: přes 90 trestních řízení

Náměstek policejního prezidenta v pondělí bilancoval i kauzu otrav metylalkoholem, která v Česku vypukla na podzim 2012. Kvůli jedovatému alkoholu zemřelo v ČR celkem 49 lidí, dalších více než osm desítek muselo být hospitalizováno.

"V souvislosti s metanolovou kauzou jsme vedli víc než 90 trestních řízení proti nejméně 90 pachatelům. K 10. lednu 2014 už státní zástupci obžalovali celkem 84 obviněných," uvedl náměstek. Někteří z obviněných jsou stále ve vazbě.

Policii se podařilo zajistit celkem 13 tisíc litrů kontaminovaného alkoholu, další dva tisíce litrů však kriminalisté stále nedohledali. Navíc bylo odhaleno dalších šest tisíc litrů čistého metanolu. Policie odhaduje, že množství namíchané směsi mohlo zabít až 160 tisíc lidí.

"Bohužel dva tisíce litrů se nepodařilo nalézt a mohou být stále mezi občany," upozornil Kučera. Navrhuje však, aby byl koncem ledna po více než roce a čtvrt rozpuštěn speciální tým s názvem Metyl vytvořený kvůli aféře s jedovatým alkoholem.

Šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek pak doplnil, že v letošním roce by se chtěla policie zaměřit například na kriminalitu páchanou na internetu. "Oblast kyberkriminality bohužel patřila v minulých letech mezi oblasti opomíjené. Policie ČR se potýkala i nadále potýká s nedostatkem odborníků, navíc nebyla patřičně vybavena," uvedl Pospíšek. Podle něho ale byla zastaralá technika již obnovena díky loňské více než padesátimilionové investici.

Související