Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury povede do evropských voleb advokátka Klára Samková. V souvislosti se svou kandidaturou ukončila členství v TOP 09. Právnička, která často hájí zástupce menšin, tak bude kandidovat za hnutí, jehož lídr proslul krajními názory. Například těmi, že by se měli Romové vystěhovat do Indie.

Zastupitelka v Praze 2 již dříve situaci v TOP 09 kritizovala. Neúspěšně se stejně jako Okamura přihlásila už do loňských prezidentských voleb proti předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Okamuru pak zastupovala při jeho stížnosti k Ústavnímu soudu, v níž žádal odklad voleb hlavy státu.

Okamura představil Samkovou jako první dámu voleb do Evropského parlamentu. Uvedl, že advokátka dlouhodobě hájí práva a zájmy občanů bez ohledu na odměnu.

"V tomto ohledu není lepší člověk než doktorka Klára Samková," uvedl Okamura. Připomněl, že jedenáctkrát uspěla u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Samková poděkovala Okamurovu hnutí za důvěru. "Doufám, že důvěru můžeme v sebe vložit navzájem," uvedla.

Advokátka už v parlamentu působila. Počátkem 90. let byla poslankyní tehdejšího Federálního shromáždění za Romskou občanskou iniciativu.

U soudu zastupovala mimo jiné čtyři z pěti obžalovaných v kauze mačetového útoku v Novém Boru, kvůli kolizi zájmu při obhajování klientů ji ale vrchní soud z případu vyloučil. Bývalý prezident Václav Klaus Samkovou neúspěšně navrhoval na ústavní soudkyni.

Rozčílení příznivci

Z komentářů pod oficiálním oznámením na facebookovém profilu Tomia Okamury vyplývá, že fanoušci hnutí, jindy adorující každý Okamurův výrok, kandidátku nepřijali vůbec kladně.

 

Jedničkami budou Keller nebo Paroubek

Kandidátku ČSSD pro květnové volby do Evropského parlamentu povede sociolog Jan Keller, u občanských demokratů se hovoří o dosavadním europoslanci Janu Zahradilovi.

Lidovce povede bývalý ministr Pavel Svoboda, své pozice nechtějí obhajovat dosavadní europoslanci KDU-ČSL Zuzana Roithová ani Jan Březina.

Ve spojitosti s ANO se hovoří o bývalém eurokomisaři Pavlu Teličkovi.

Kandidovat na prvním místě kandidátky chce i bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, ten povede kandidátku strany LEV 21.

Související