Protikorupční policie zasahovala minulý týden v České exportní bance (ČEB) kvůli devíti obchodním případům. Jako dodavatelé v nich figurují firmy PSJ a Sklostroj Turnov. Vyplývá to z příkazu k prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 5 a který získala ČTK.

Stavební firma PSJ v tiskové zprávě uvedla, že kriminalisté zjišťují, zda ČEB dodržela všechny zákonné postupy a vnitřní předpisy při schvalování úvěrů zahraničním investorům. Prověřují také jednání bývalých členů představenstva a dozorčí rady ČEB.

PSJ byla jednou z firem, v nichž policie minulý týden také zasahovala.

Zásah v sídle PSJ se týkal tří obchodních případů. Šlo o poskytnutí úvěrů ČEB tuniské firmě M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer, ruské Ryazan Shopping Mall a další ruské společnosti OOO DOK Kalevala. Podle příkazu k prohlídce, vydaného 9. ledna, v dalších pěti případech figuruje jako dodavatel společnost Sklostroj Turnov CZ. V jednom případě šlo o úvěr pro ECM China Investments.

"V případě tří vyšetřovaných projektů byla PSJ dodavatelem zahraničního investora, jehož úvěrovou smlouvu s ČEB policie z různých důvodů prošetřuje. V žádném z případů se nevyšetřuje pochybení PSJ, ale pochybení ČEB," uvedl generální ředitel PSJ František Vaculík.

Policie vyšetřuje mimo jiné poskytnutí úvěru ČEB ruské společnosti OOO Orskiy Zavod Tarnago na stavbu sklářského závodu v městě Orsk s limitem úvěru 588 milionů korun. Výstavbu zajišťoval Sklostroj Turnov CZ.

Stamilionový úvěr bez zajištění

Podle PSJ policie také prošetřuje poskytnutí úvěru tuniské společnosti M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer na stavbu téměř 600 apartmánů. Podezření na pochybení ČEB spočívá v tom, že si podle vnitřních směrnic nezajistila ručení za úvěr zástavou pozemků. Státu tak dle dokumentu byla způsobena škoda 11,9 milionu eur (326 milionů Kč).

Policie rovněž prošetřuje dodatečné změny úvěru poskytnutého ČEB společnosti Ryazan Shopping Mall, ze skupiny ECM se sídlem na Kypru, na výstavbu obchodního a zábavního centra v ruské Rjazani. Policie vyšetřuje fakt, že ČEB nepředložila své dozorčí radě k odsouhlasení dodatečné změny podmínek smlouvy o úvěru a bez souhlasu dozorčí rady uzavřela dodatek ke smlouvě se zahraničním investorem. Podle příkazu k prohlídce byla státu v tomto případě způsobena škoda 111,3 milionu eur (tři miliardy Kč).

Protikorupční policie rovněž zkoumá dodatečné změny úvěru poskytnutého společnosti OOO DOK Kalevala na financování stavby závodu na výrobu OSB desek v Rusku. Kriminalisté vyšetřují dle PSJ fakt, že ČEB nepředložila své dozorčí radě ke schválení změny již odsouhlaseného úvěru. V tomto případě měla být státu způsobena škoda 141,77 milionu eur (3,8 miliardy Kč).

Miliardové ztráty

Podle loňské zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila zákon. Pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta by šla na vrub státu.

Problémy se splácením mají podle NKÚ dlužníci v sedmi z devíti kontrolovaných případů. Pochybnosti údajně vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly.

Související