Většina zákonů, které zůstaly na ministerstvu zdravotnictví po Leoši Hegerovi, nemá šanci vládu ČSSD, lidovců a hnutí ANO přežít. S jednou výjimkou – zákazem kouření v restauracích. Tomu je naprostá většina budoucích ministrů a ministryň nakloněna.

Vyplynulo to z ankety Hospodářských novin mezi členy kabinetu, který ve středu jmenoval na Pražském hradě Miloš Zeman.

Cílem dotazníku bylo zjistit, jaké názory mají lidé, kteří budou v příštích letech řídit zemi. A to nejen názory na témata, která už postihuje koaliční smlouva, ale i na oblasti, které stojí mimo ni. Třeba jako je zákaz kouření, který už je běžný ve většině zemí EU a který podle průzkumu, jejž loni udělali sociologové Univerzity Karlovy, podporuje bezmála 80 procent Čechů a Češek.

Za Lety a dalajlamu

V posledních deseti letech vyzvaly minimálně třikrát mezinárodní instituce jako Evropský parlament či OSN české vlády, aby zbouraly vepřín, který v 70. letech minulého století vyrostl v jihočeských Letech na místě bývalého koncentračního tábora. Potřebných 400 milionů se ale dosud nenašlo.

"Vykoupit ne, ale vyměnit za podobný vepřín někde jinde. Jako ministr zemědělství jsem na tom pracoval, ale nestihl to dokončit," odpověděl Jan Mládek (ČSSD), který povede resort průmyslu a obchodu.

Naprostá většina dalších jeho kolegů z kabinetu Bohuslava Sobotky byla rezolutnější a na dotaz, zda vykoupit a zbourat prasečí farmu, napsala ano.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.