Jiří Pospíšil opustil ODS. Informoval o tom server idnes.cz. Bývalý ministr spravedlnosti v krátkém tiskovém prohlášení řekl, že ve stranu ztratil důvěru. 

„Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít,“ sdělil. 

Glosa Petra Honzejka

Jiří Pospíšil opustil ODS. Ta se sice může utěšovat verši Viktora Dyka „Opustíš-li mě nezahynu; opustíš-li mě zahyneš,“ ale nebudeme zastírat, že to může dopadnout i obráceně. Pospíšil není kladný hrdina, ale sedmiprocentní straně, která vyštve svého nejpopulárnějšího politika, nelze než popřát lehkou smrt.

Bývalému místopředsedovi strany se podle jeho slov také nelíbilo, jak se o něm jeho kolegové vyjadřují na sociálních sítích. 

Odchází prý také proto, aby ODS byla jednotná a schopná úspěšně provést svou obnovu. "A v souvislosti s tím přeji novému vedení občanských demokratů, aby se mu podařilo udělat z ODS opět silnou pravicovou stranu," dodal. 

Poslanecký mandát si ponechá kvůli velkému množství preferenčních hlasů, které dostal ve volbách do sněmovny. Chce se dál věnovat justici, protože je podle něj svým způsobem nestranická.

Exministr byl dlouholetým regionálním šéfem ODS v Plzeňském kraji a od roku 2012 také krajským zastupitelem. Plzeňský kraj, kde Pospíšil vedl kandidátku, byl jediný, kde v krajských volbách v roce 2012 ODS vyhrála volby.

Na lednovém kongresu neúspěšně kandidoval na pozici prvního místopředsedy. Neuspěl ale ani jako řadový místopředseda. 

Pospíšil už ve středu prohlásil, že o odchodu uvažuje. "Je to moje osobní věc, nejsem ani ve vedení ODS, jsem regionální představitel, nemyslím si, že by to byla tak zásadní klíčová zpráva," řekl k tomu s tím, že o případném vystoupení ze strany si chce nejdříve promluvit s šéfem Petrem Fialou.

"Není šťastné, že ji (ODS) právě nyní opouští její výrazný představitel, který se významně podílel na politice ODS v posledním desetiletí," napsal pak Fiala po čtvrtečním Pospíšilově rozhodnutí.

"On o tom dlouho uvažoval. Vzhledem k tomu, že ODS dostala ve volbách jen pár procent a takhle se zachová k člověku, který tam jako jeden z mála dokáže získávat hlasy, který jí jako jediný vyhrál krajské volby, nelze se mu divit," řekl IHNED.cz vlivný člen plzeňské ODS a Pospíšilův spojenec Roman Jurečko. Právě spojení se "zákulisním hráčem" Jurečkem Pospíšilovi jeho kritici předhazovali.

Sám Jurečko zatím v ODS zůstává. "Pro mě se nic nemění, já ve straně budu i nadále," dodal.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.