Může se někdo divit Rogeru Nelsonovi aka Princovi, když se soudně domáhá škody, kterou mu způsobili fanoušci tím, že připíchli (pardon, poustli) na Facebook záznam jeho koncertu? A může se někdo Princovi divit, že nápad vysoudit 22 milionů dolarů na 22 lidech, z nichž dvacet se nepodařilo identifikovat, přehodnotil a žalobu stáhl?

Prince je inteligentní. Možná že pochopil, jak marný boj vede. Nejen proto, že válčil s vlastními fanoušky, ale hlavně kvůli tomu, že škoda, o kterou šlo, je problematická. Porušení autorských práv, k nimž zjevně došlo, možná poškodilo budoucí prodeje DVD a naštvalo lidi, kteří návštěvu koncertu považovali za exkluzivní záležitost, rozhodně však nepotlačilo zájem Princových fanoušků, kteří na koncert půjdou, i když jej viděli na Facebooku. Všichni vědí, že zážitek naživo digitální virtualita nenahradí, neboť jde o dotyk jiného typu, natož když se jedná o záznam technicky nedokonalý a chudý.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru