Několik set lidí, včetně známých osobností kulturního a politického života, vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby zrušil návštěvu ukrajinského protějšku Viktora Janukovyče.

V pondělí to uvedl jeden z iniciátorů výzvy Petr Marek z hnutí Bez komunistů.cz.

Zásadním důvodem je současná situace na Ukrajině. Zeman ale jejich přání vyslyšet nechce, upřednostňuje prý dialog se všemi stranami.

Organizátoři zveřejnili výzvu na internetu a na demonstracích na podporu ukrajinské opozice. "Hlavním impulzem bylo schválení protidemokratických zákonů a první mrtví na demonstracích v Kyjevě," poznamenal Marek. Na Ukrajině podle něj i nadále dochází k ohrožování základních občanských práv a svobod.

Petici za to, aby "neprodleně zrušil plánovanou návštěvu" Janukovyče v Česku, chtějí předat na konci tohoto týdne. "Zároveň ho žádáme, aby vůči svému ukrajinskému protějšku vyvinul maximální úsilí v tom, aby se Ukrajina vrátila k demokratickému řádu," píše se v prohlášení.

Podle facebookového profilu iniciativy Chceme demokratickou Ukrajinu podepsali výzvu například režiséři Jiří Menzel, Václav Marhoul a Helena Třeštíková, písničkář Jaroslav Hutka, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hudebníci Dan Bárta, Jakub Ryba z Rybiček 48, Milan Cais z Tata Bojs nebo mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek.

Svůj podpis připojila také poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). "Čtvrt století není tak dlouhá doba, abychom si nepamatovali, jak jsme i my napjatě očekávali, kdo nás v přeměně režimu z okolních zemí podpoří," zdůvodnila svůj podpis.

Zeman se zrušením návštěvy ukrajinského prezidenta nepočítá. "Pan prezident pozval Viktora Janukovyče recipročně během své říjnové návštěvy Ukrajiny. Pan prezident upřednostňuje dialog, který znamená dialog se všemi stranami," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pro Ukrajinu se sbírá i ošacení nebo léky

Iniciátoři výzvy se chtějí také obrátit na Evropskou unii, aby "ve věci podpory demokratické a svobodné Ukrajiny učinili více než dosud".

Na pomoc demonstrantům na Ukrajině se také v Česku konají sbírky peněz, ošacení nebo léků, které pak organizátoři posílají do Kyjeva. Dostávají i povzbudivé vzkazy nebo obrázky od dětí. "Strašně moc Čechů se připojilo, děkujeme moc," řekla za organizátory Galina Andrejcová. Pomoc se podle ní nesbírá pouze v Praze, ale i v Brně, Olomouci nebo v Plzni. Podle aktivistů jsou Česko a Kanada v popředí zemí, ze kterých odchází na Ukrajinu materiální pomoc.

Související