Mezi ČSSD a hnutím ANO panuje shoda na všech politických náměstcích kromě ministerstva financí. ANO je ale připraveno pozici náměstka na financích sociální demokracii nabídnout. O posledním sporném postu jednali odpoledne ve sněmovně předsedové stran Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO).

"Můžeme konstatovat, že až na jednu malou výjimku všechna jednání proběhla úspěšně. Náměstci jsou postupně jmenováni ze všech koaličních stran," řekl na tiskové konferenci ve sněmovně předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

ČSSD chtěla Babišovi navrhnout na finance středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD) jako náměstka pro daně.

Babiš ale nakonec pozici obsadil členkou prezidia Komory daňových poradců Simonou Hornochovou.

ANO je ale připraveno nabídnout svým koaličním partnerům náměstkovský post. "Je to o konkrétních kandidátech, o kvalitě těchto kandidátů," uvedl Faltýnek. Podle něj k uzavření posledního sporného bodu dojde "v brzké době".

V úterý odpoledne pak sociální demokracie oznámila, že navrhne Babišovi jméno náměstka ministra financí do jednoho až dvou týdnů. 

V pondělí Sobotka naznačil, že nominantem na pozici náměstka by nemusel být Peřina, když hovořil o tom, že středočeský radní měl zájem právě o oblast daní, protože je na ni expert.

ČSSD bude mít své náměstky na všech ministerstvech.

Nejmenší koaliční strana, lidovci, nebude mít náměstky všude. V řadě resortů ale obsadí nižší úřednické posty. Na ministerstvech tak bude mít například své poradce. Podle Faltýnka je to proto, aby každá ze stran měla informace o dění na ministerstvech řízených někým z partnerů.

Související