Průměrný pojištěnec přijde letos Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) na částku přibližně o tisíc korun vyšší než před rokem. Vydá za něj 23 842 korun, přitom ještě v roce 2005 ji průměrná léčba jednoho člověka stála 16 798 korun. V celkovém součtu dá na péči o pět miliard víc než loni.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má v České republice více než šest milionů klientů. Celkové náklady jsou pro letošek naplánovány na 142,2 miliardy korun, což je o tři miliardy více než loni. 

Letos se zvýší náklady VZP téměř ve všech oblastech, například u lůžkové, diagnostické, specializované nebo ambulantní péče. Právě do nemocnic jde podle náměstka Úseku zdravotní péče pojišťovny Petra Hoňka nejvíce peněz. Jen v roce 2013 to bylo zhruba 76 miliard korun z celkových 139 miliard. Pro letošek tato částka ještě stoupne.

Naopak u léků na recept nebo u očkovacích látek výdaje klesnou. VZP navíc upozorňuje, že lékaři k úsporám začali přispívat i tím, že ordinují levnější léky. "Jsme rádi, že mnoho lékařů následuje naše doporučení v pozitivních listech (seznam léků, které stojí méně, ale přitom jsou stejně kvalitní jako ty dražší - pozn. red.), což nám umožňuje šetřit bez toho, že by se navyšovala spoluúčast pacientů na doplatcích," uvedl Honěk.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.