Nová rezidence palestinské ambasády v pražském Suchdole byla zkolaudována, diplomaté a zaměstnanci se mohou nastěhovat a mise může začít fungovat. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ambasády Nabíl Fahil. A to i přesto, že starosta Suchdola Petr Hejl žádal, aby byla ambasáda přesunuta jinam.

Na Nový rok v budově výbuch trezoru zabil palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Policie pak našla v budově i nelegální zbraně. Palestinci se za jejich držení omluvili, zbraně prý pocházejí z dob Československa a nikdy nebyly použity.

Kolaudaci nové vily schválil stavební úřad městské části Praha 6, uvedl mluvčí. Do Suchdola se palestinské velvyslanectví stěhuje z pražské Troje. Suchdolští po výbuchu začali proti přítomnosti mise protestovat, obávají se o svou bezpečnost. Ve čtvrtek se bude situací po výbuchu zabývat tamní zastupitelstvo, jednání se zúčastní zástupci policie, ministerstva zahraničí a palestinské ambasády.

"Není to nic anonymního, my jsme s těmi lidmi jednali. Cítím osobní zklamání, a proto jsme jako městská část žádali o přestěhování ambasády. Teď bude záležet na zastupitelském úřadě i ministerstvu zahraničních věcí," řekl k situaci serveru IHNED.cz starosta Hejl.

Podle neoficiálních informací zřejmě jen těžko něco může Palestince přinutit, aby sídlili jinde. Do kolaudace velvyslanectví dosud nebylo oficiálním diplomatickým sídlem.

Ambasadora smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády, kam byl trezor krátce předtím přestěhován. Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování. Nešlo podle ní o teroristický čin. Velvyslancova dcera hovořila o možnosti vraždy.

Související