V lednu byl nejpopulárnějším politikem ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Za ním se na žebříčku oblíbenosti umístili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), šéf Úsvitu Tomio Okamura a premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ještě před jmenováním vlády.

Pátou a šestou příčku obsadili dva členové ANO - ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

Každému z šestice nejpopulárnějších politických osobností vyjádřila sympatie více než polovina dotázaných.

Na Babiše má "velmi příznivý" nebo "spíše příznivý" názor 59 procent oslovených. Dienstbiera a Okamuru shodně podpořilo 58 procent respondentů, na šéfa Úsvitu se však dívá "zcela nepříznivě" více lidí než na Dienstbiera - celkem 14 procent.

Žebříček popularity

Babiš (ANO) 59

Dienstbier (ČSSD) 58

Okamura (Úsvit) 58

Sobotka (ČSSD) 56

Stropnický (ANO) 54

Jourová (ANO) 51

Zaorálek (ČSSD) 43

Pospíšil 40

Schwarzenberg (TOP09) 37

Gajdůšková (ČSSD) 36

Babiš, Okamura a Sobotka si oproti předcházejícímu říjnovému průzkumu výrazně polepšili. O sedm procentních bodů se od loňského května zlepšila také nová místopředsedkyně sociálních demokratů Alena Gajdůšková. Dienstbierovo hodnocení je dlouhodobě stabilní.

Výsledky výzkumu rovněž ukazují mírný nárůst příznivých názorů u předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, někdejšího místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila a u šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. O tři procentní body naopak poklesla obliba bývalého pověřeného předsedy občanských demokratů Martina Kuby. Ostatní politici, které STEM sleduje, v lednu výrazně nezískali ani neztratili na oblibě.

Průzkum se konal ve dnech 11. až 18. ledna, zúčastnilo se jej 1023 respondentů starších 18 let.

Související