Podle tří pětin Čechů a Češek prezident Miloš Zeman špatně dbá o důstojnost svého úřadu a nemá autoritu u občanů. Polovina lidí mu vytýká, že špatně reprezentuje Česko v cizině a negativně ovlivňuje politický život.

Nynější hlava státu si tak vysloužila horší hodnocení než její dva předchůdci Václav Havel a Václav Klaus na konci jejich mandátů. Výrazně lepší než oni je Zeman v kontaktu s občany. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

"Ve všech oblastech kromě kontaktu s občany a vlivu na vnitropolitický život zhodnotili čeští občané působení Miloše Zemana v prezidentském úřadě hůře než Václava Klause během celého jeho funkčního období," uvedli autoři.

Za kontakt s občany a znalost jejich problémů současného prezidenta chválí 52 procent respondentů. Je to výrazně víc než u jeho předchůdců. Klause za to oceňovalo jen 21 procent a Havla 23 procent osob.

Zhruba stejně jako oni je na tom Zeman s ovlivňováním politiky. Pozitivní vliv na ni má podle 41 procent lidí. O Klausově kladném působení bylo na konci jeho mandátu přesvědčeno 39 procent dotázaných a o Havlově 40 procent. Negativní ovlivňování vnitropolitického života Zemanovi naopak vytýká polovina lidí.

Zdroj: CVVM

Podle dvou třetin dotázaných oba bývalí prezidenti dbali na vážnost a důstojnost svého úřadu, Zeman to dělá jen podle 35 procent osob. "Rozdíl v pozitivních hodnoceních této oblasti je mezi březnem 2013 v případě Václava Klause a lednem 2014 v případě Miloše Zemana 29 procentních bodů," uvádí CVVM.

Za reprezentaci Česka v zahraničí nynější hlavu státu chválí 37 procent osob, podle 51 procent naopak svým chováním republice v cizině neprospívá. Klausovu reprezentaci v zahraničí oceňovalo 54 procent respondentů a Havlovu 82 procent.

Zemanova východní diplomacie v Soči: Do Česka pozval prezidenty Číny i Ázerbájdžánu - čtěte ZDE

Celkem 53 procent dotázaných si myslí, že Zeman dobře plní funkce svěřené ústavou. O Havlovi to na konci jeho mandátu říkalo 64 procent a o Klausovi 60 procent lidí. Autoritu u občanů Zemanovi přisuzuje 31 procent Čechů a Češek, podle 61 procent ji nemá.

Pozitivněji nynějšího prezidenta hodnotí voliči ČSSD a KSČM, levicově orientovaní lidé, důchodci. Kriticky ho vidí naopak voliči TOP 09 a sympatizanti pravice.

Do průzkumu se zapojilo 1105 lidí nad 15 let.

Související